Ataki cybernetyczne stają się coraz bardziej wyrafinowane, a konsekwencje ich sukcesu mogą być katastrofalne dla firm i osób prywatnych. Cyberhigiena to zestaw nawyków, które pomagają chronić nasze urządzenia i informacje przed zagrożeniami. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych, ale skutecznych kroków, które każdy z nas może wdrożyć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.
Silne i unikalne hasła
Jednym z najprostszych, ale najskuteczniejszych sposobów na ochronę danych jest stosowanie silnych i unikalnych haseł. Unikajmy oczywistych kombinacji, takich jak "123456" czy "password". Zamiast tego twórzmy hasła, które są trudne do odgadnięcia, zawierające kombinację liter, cyfr i symboli. Pamiętajmy także, aby używać różnych haseł dla różnych kont, co minimalizuje ryzyko w przypadku złamania jednego z nich. Co istotne, coraz częściej w ich tworzeniu niejako pomagają nam portale internetowe, które nie dadzą możliwości zalogowania się dopóki nie podamy odpowiednich kombinacji znaków. Dzieje się też tak w przypadku tzw. próby odzyskania hasła. Wówczas to, blokowane są kombinacje składające się z poprzedniego hasła i dodania do niego kilku dodatkowych znaków. Z pewnością dla niektórych może być to dość duże utrudnienia, acz bezpieczeństwo naszych danych jest obecnie priorytetem, nie tylko dla nas samych, ale też dla firm, które je przetwarzają.
Dwuetapowa weryfikacja (2FA)
Dwuetapowa weryfikacja (2FA), która bywa dla nas kłopotliwa, z uwagi na m.in. konieczność zainstalowania dodatkowego oprogramowania, np. Google Authenticator, dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń do naszych kont online. Poza hasłem, wymaga ona drugiego elementu uwierzytelniającego, takiego jak kod wysłany na telefon komórkowy lub odcisk palca. Włączenie 2FA znacznie utrudnia nieautoryzowanym osobom dostęp do naszych danych i kont, nawet jeśli znają oni nasze hasło.
Regularna aktualizacja oprogramowania
Hakerzy często wykorzystują luki w nieaktualnym oprogramowaniu, aby uzyskać dostęp do danych. Regularne aktualizowanie systemów operacyjnych, przeglądarek internetowych i innych aplikacji zapewnia, że posiadamy najnowsze poprawki zabezpieczeń. Upewnijmy się więc, że opcja automatycznych aktualizacji jest włączona, aby nie przegapić żadnej ważnej poprawki.
Uwaga na Phishing
Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się pod zaufane źródła w celu wyłudzenia danych. Uważajmy na podejrzane e-maile, SMS-y czy wiadomości w mediach społecznościowych, które proszą o podanie danych osobowych lub kliknięcie w linki. Zawsze sprawdzajmy adres nadawcy i nie otwierajmy załączników od nieznanych osób. Co ważne, coraz częściej okazuje się, że złodzieje mogą do nas zadzwonić z “oficjalnego numeru banku”, stąd też bądźmy wyczuleni na podejrzane telefony i wiadomości.
Bezpieczne przeglądanie Internetu
Korzystajmy z zabezpieczonych połączeń (HTTPS) podczas przeglądania stron internetowych, zwłaszcza gdy wprowadzamy jakiekolwiek dane osobowe. Unikajmy korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do wykonywania operacji bankowych lub logowania się na ważne konta. Jeśli musimy korzystać z publicznego Wi-Fi, rozważmy użycie VPN (Virtual Private Network) do zabezpieczenia połączenia, a jeżeli nie mamy wykupionego, można skorzystać z tzw.: “Bramki Proxy”.
Kopia zapasowa danych
Regularne tworzenie kopii zapasowych danych to kluczowy element cyberhigieny. Upewnijmy się, że nasze dane są przechowywane w bezpiecznym miejscu, zarówno w chmurze, jak i na fizycznych nośnikach. Regularne kopie zapasowe zapewniają, że w przypadku awarii sprzętu, ataku ransomware lub innych problemów, będziemy mogli odzyskać kluczowe informacje..
Edukacja
Świadomość zagrożeń cybernetycznych i edukacja na temat najlepszych praktyk to podstawa cyberhigieny. Regularnie śledźmy wiadomości dotyczące bezpieczeństwa i bierzmy udział w szkoleniach lub webinariach dotyczących cyberbezpieczeństwa. Im więcej wiemy o potencjalnych zagrożeniach, tym lepiej będziemy przygotowani, aby się przed nimi chronić.
Ograniczenie uprawnień aplikacji
Wiele aplikacji prosi o dostęp do naszych danych, które nie są konieczne do ich działania. Zanim klikniemy “akceptuj” warto przejrzeć uprawnienia aplikacji na swoim telefonie i komputerze, ograniczając je do minimum. Usuwajmy też aplikacje, których już nie używamy, aby zminimalizować potencjalne wektory ataków.
Oprogramowanie antywirusowe
Zainstalujmy i regularnie aktualizujmy oprogramowanie antywirusowe oraz anty-malware. Te programy to niezbędny must have. Pomogą one w wykrywaniu i usuwaniu złośliwego oprogramowania, które mogło trafić na nasze urządzenia. Regularne skanowanie systemu może zapobiec wielu zagrożeniom.
Dodatkowo monitorowanie ruchu sieciowego może pomóc w wykrywaniu nieautoryzowanych działań na naszej sieci. Zainstalujmy więc firewall i regularnie przeglądajmy raporty z jego działania. Narzędzia do monitorowania mogą także pomóc w identyfikacji podejrzanych aktywności, które mogą wskazywać na próby włamania.
Cyberhigiena to zestaw codziennych praktyk, które pomagają chronić twoje dane przed zagrożeniami. Wprowadzenie tych kroków do rutyny może znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo cyfrowe i pomóc w ochronie cennych informacji. Pamiętajmy, że w świecie cyberbezpieczeństwa, proaktywność i regularność są kluczowe.
Masz pytania jak jeszcze możesz zabezpieczyć swoje cenne dane i zapewnić ciągłość działania swojej firmie?
Napisz do nas na adres [email protected] lub poprzez formularz kontaktowy.
O autorze: Marcelina Fusiek
Specjalista ds. marketingu
Od ponad 10 lat zajmuje się marketingiem. Jej doświadczenie wywodzi się z agencji reklamowej, gdzie poznała dziesiątki branż i pracowała nad wizerunkiem niezliczonej liczby firm. Biegła w wielu obszarach marketingu B2B.