Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji jednostek samorządu terytorialnego (JST) poprzez wzmacnianie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informatycznych.
Projektem objęte są wszystkie jednostki samorządowe tj. 2 477 gmin, 314 powiatów, 16 województw, a grupą docelową projektu jest administracja publiczna: jednostki samorządu terytorialnego wraz z jednostkami podległymi.
Środki uzyskane w ramach programu można przeznaczyć na:
- opracowanie, wdrożenie, przegląd, aktualizację dokumentacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji,
- audyt bezpieczeństwa cyfrowego,
- szkolenia (lub dostęp do platform szkoleniowych) budujące świadomość cyberzagrożeń i sposobów ochrony dla pracowników JST;
- zakup, wdrożenie i utrzymanie systemów teleinformatycznych, w tym urządzeń, oprogramowania i usług zapewniających prewencję, detekcję i reakcję na zagrożenia cyberbezpieczeństwa, z niezbędnym wsparciem producenta;
- zakup, wdrożenie i utrzymanie rozwiązań ciągłego monitorowania bezpieczeństwa, skanery podatności, zarządzanie podatnościami, zarządzanie zasobami IT i aktywami podlegającymi ochronie oraz innych rodzajów narzędzi wymienionych poniżej w katalogu klas rozwiązań;
- zakup, wdrożenie, konfiguracja oraz utrzymanie urządzeń i oprogramowania z zakresu cyberbezpieczeństwa;
- zakup usług wsparcia realizowanych przez zewnętrznych ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa;
- zakup, wdrożenie i utrzymanie systemów lub usług na potrzeby operacyjnych centrów cyberbezpieczeństwa (SOC), także jako element Centrum Usług Wspólnych;
- zakup testów i badań bezpieczeństwa, dostępu do informacji bezpieczeństwa oraz inne usługi integracyjne dotyczące obszaru cyberbezpieczeństwa.
Całkowita kwota dofinansowania wynosi prawie 1,9 miliarda złotych, z czego 1,5 miliarda złotych pochodzi ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw, a kształtuje się następująco:
- Gminy: Wysokość dofinansowania grantu w przedziale od 200 000 PLN do 850 000 PLN
- Powiaty: Wysokość dofinansowania grantu do 850 000 PLN
- Samorządy Wojewódzkie: Wysokość dofinansowania grantu do 850 000 PLN
Dokładną metodologię wyliczenia wysokości grantu można sprawdzić TU.
Dokładne wytyczne i wszystkie dokumenty niezbędne do realizacji grantu można natomiast znaleźć TU.
Program realizowany jest przez renomowane instytucje takie jak Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) oraz NASK Państwowy Instytut Badawczy.
W ramach przygotowania do składania wniosków o uzyskanie grantu, przeprowadziliśmy webinar, którego nagranie możecie Państwo zobaczyć poniżej:
Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w prowadzeniu projektów z zakresu cyberbezpieczeństwa - w tym również wielu projektów z programów Cyfrowa Gmina oraz Cyfrowy Powiat - jesteśmy w stanie pomóc każdej Jednostce Samorządu Terytorialnego przy zyskaniu grantu w następujący sposób:
- W pierwszym etapie – składania wniosku:
- wspólne przygotowanie konceptu realizacji grantu;
- określenie założeń i przygotowanie wycen pod kosztorys wnioskowy;
- wybranie najlepszych rozwiązań poprzez wspólne konsultacje/prezentacje/testy;
- W drugim etapie – realizacji:
- zaktualizowanie wszystkich wycen;
- dostarczenie materiałów (karty produktowe, specyfikacje itp.) niezbędnych do przygotowania dokumentacji przetargowej;
- realizacja i wdrożenie rozwiązań.
W każdej chwili jesteśmy do dyspozycji, chętni do pomocy i dzielenia się naszą wiedzą, zarówno w ramach konkursów rządowych jak i innych szeroko zakrojonych projektów w dziedzinie sieci informatycznych.