Autor: Łukasz Lein
|
|
Publikacja: 21-02-2024
Ransomware

Operatorzy oprogramowania ransomware Cactus twierdzą, że po włamaniu do sieci firmy w styczniu, ukradli 1,5 TB danych firmie Schneider Electric. Więcej informacji o ataku w niniejszym wpisie.

19 lutego operatorzy oprogramowania ransomware opublikowali 25 MB, rzekomo skradzionych danych, na specjalniej stronie wycieków Cactus jako dowód swoich twierdzeń. Zostały opublikowane także zdjęcia paszportów kilku obywateli amerykańskich i dokumentów związanych z umową o zachowaniu poufności.

Atak rozpoczął się 17.01.2024 od uderzenia w dział biznesowy zajmujący się zrównoważonym rozwojem firmy. Obecnie gang grozi ujawnieniem rzekomo skradzionych danych, jeśli nie zostanie opłacone żądanie okupu.

Artykuł ze stycznia, w którym Schneider Electric poinformował o ataku: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/energy-giant-schneider-electric-hit-by-cactus-ransomware-attack/ 
Artykuł z 19 lutego o rozmiarze ataku: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/cactus-ransomware-claim-to-steal-15tb-of-schneider-electric-data/

O autorze: Łukasz Lein

Product manager - Opiekun marki Symantec
Od blisko 10 lat w naszej firmie. Bacznie śledzi ruchy cyberprzestępczości w Polsce i na świecie, dzięki czemu wie, jak pomóc klientom zabezpieczyć swoją sieć firmową przed wszelkimi atakami. Z zamiłowania, po pracy, aktywny "piłkokopacz".

Jesteśmy dla Ciebie

4.8 25 opinii
Zobacz opinie
RZ
Robert Zieliński
31-05-2023
Lata współpracy i jak dotąd żadnych problemów. Świetny kontakt, fachowe wsparcie, wszystko na czas, jednym słowem pełen profesjonalizm. Polecam z czystym sumieniem.
Albeco Łożyska
30-01-2024
Polecamy firmę Arkanet. Dedykowany doradca zawsze rzeczowo odpowiada na każde pytanie i fachowo pomaga w wyborze oprogramowania, które dostosowane jest do naszych potrzeb i oczekiwań. Oferty zawsze otrzymujemy na czas. Współpracujemy z firmą Arkanet od wielu lat i jesteśmy bardzo zadowoleni.
MK
Marian Kulig
22-03-2023
Firma godna polecenia, profesjonalne podejście do klienta wraz z bardzo dobrą opieką posprzedażową. Kontakt z firmą od roku 2022, po 30 latach pracy jako informatyk polecam współpracę z firmą Arkanet.
Halo. Zróbmy coś razem
Zamów rozmowę z konsultantem, oddzwonimy.
Zadaj pytanie